Ako dlho trvá vybavenie hypotéky a čo vám na to treba

Vybavenie a schválenie hypotéky nemusí byť zložité, najmä ak viete, na čo všetko sa treba pripraviť. 

Ako sa pripraviť na hypotéku

  • Pokúste sa našetriť aspoň 20 % z ceny nehnuteľnosti
    Ak to nejde, hypotéku môžete získať aj bez vlastných úspor, ale je treba počítať s dofinancovaním.
  • Preskúmajte svoj rozpočet
    Vypočítajte si svoj priemerný čistý príjem za posledných 6 mesiacov. Do príjmov nezabudnite zarátať aj sporenia či bonusy a do výdavkov pôžičky, leasingy, kreditné karty, ale aj menšie položky ako napríklad príspevok na stravu od zamestnávateľa.
  • Odhadnite svoje (finančné) sily
    Zvážte, koľko zvládnete splácať – mesačná splátka by nemala presiahnuť 40 % mesačného príjmu.
  • Nezabudnite na dodatočné náklady
    Aj keď možno nejde o obrovské sumy, okrem splátky za hypotéku je treba počítať aj s poplatkami za poskytnutie hypotéky, znalecký posudok, vklad do katastra, či za poistenie nehnuteľnosti, ktoré je pri hypotéke povinné.
  • Pozor na dlhy a omeškania
    Meškali ste niekedy so splátkami? Máte nedoriešené dlhy? To všetko môže ovplyvniť či a koľko si budete môcť požičať.

Kde začať a ako dlho to bude trvať

Prvým krokom môže byť návšteva pobočky, webovej stránky banky alebo priamo žiadosť cez elektronické bankovníctvo. Veľmi pohodlným riešením je dohodnúť si stretnutie na presný čas vo vybranej pobočke. Ešte predtým si môžete z domu vypočítať výšku úveru na hypotekárnej kalkulačke. Ak ste náš klient, žiadosť si vyklikáte jednoducho cez Georgea, ak zatiaľ nie ste náš klient, môžete nás kontaktovať cez webový formulár.

Pri prvej návšteve vám spravidla postačí doklad totožnosti. Pracovník alebo pracovníčka pobočky si s vami prejde žiadosť o úver. Porozprávate sa o tom, aká by mala byť jeho výška, ako dlho ho budete splácať a koľko peňazí potrebujete. Banka si preverí Sociálnu poisťovňu a registre, preto väčšinou nie je nutné, aby ste so sebou nosili potvrdenie o príjme.

Ak je návrh hypotéky v poriadku a ste s ním spokojní, môžete spoločne s bankou pristúpiť k objednaniu znalca. Od podania žiadosti po deň, keď na účet nabehnú finančné prostriedky, ubehnú vo väčšine prípadov asi dva týždne. Je to pri najčastejšom variante, teda kúpe nehnuteľnosti. Pri väčšej rekonštrukcii alebo pri stavbe budete aj vy, aj banka potrebovať na spracovanie žiadosti spravidla viac času. Dĺžku schválenia môže ovplyvniť napríklad aj nová práca – banka schvaľuje hypotéku až po skúšobnej dobe.

V Slovenskej sporiteľni vašu hypotéku schválime aj do jedného pracovného dňa po doručení dokladov potrebných k schváleniu žiadosti o hypotéku.

Potrebné dokumenty

Pri kúpe nehnuteľnosti budete okrem dokladu totožnosti potrebovať ešte tieto dokumenty:

  • kúpnu zmluvu,
  • znalecký posudok,
  • list vlastníctva.

Pri zložitejšom zámere, napríklad pri výstavbe, budete potrebovať aj stavebné povolenie alebo ohlásenie stavebnému úradu.

Koľkokrát pôjdete do banky?

V ideálnom scenári nemusíte banku navštíviť viac ako dva alebo trikrát. Samozrejme, ak budete mať nejasnosti alebo si budete chcieť overiť detaily, môžete pobočku navštíviť aj viackrát.

Na vybavenie úveru, v prípade, že oň žiadate sám alebo sama, stačí len vaša prítomnosť. Ak o hypotéku žiadajú partneri alebo manželia, je dobré, keď aj pobočku navštívia spoločne.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie

Soňa Sláviková

Biznis analytik
Slovenská sporiteľňa