Aké aktíva najlepšie odolávajú inflácii?

Za posledné dva roky narástli ceny v priemere o 21 % a podobný rast sme na Slovensku naposledy zažili za prvej vlády Mikuláša Dzurindu. Existujú aktíva, ktoré dokážu inflácii odolávať, prípadne z nej dokonca ťažiť?

Náhly rast cien, nielen na Slovensku, ale v celej Európe, má niekoľko príčin od problémov v globálnych dodávateľských reťazcoch, cez energetickú krízu ako jeden z dôsledkov vojny na Ukrajine, až po dlhodobo uvoľnenú menovú politiku centrálnych bánk vyspelých krajín. Mnohých trápi otázka: „Čo s tým môžeme urobiť? “

Bežný človek s infláciou veľa nenarobí. Môže sa jej iba prispôsobiť a pokiaľ je to možné, využiť ju. Boj s infláciou a udržanie hodnoty majetku patria k hlavným motiváciám, prečo investori nakupujú finančné aktíva.

Graf ukazuje, ako sa mení „reálna hodnota“ 10 000 € v čase, pri inflácii na úrovni 2, 3, 4 a 5 %. Za obdobie 30 rokov pri inflácii 5 % stratia takzvané „peniaze vo vankúši“ takmer 80 % svojej hodnoty. Od vzniku Slovenskej republiky index spotrebiteľských cien narástol z hodnoty 50 na 215,7 (k novembru 2022) – ceny narástli viac ako 4-násobne. 

Aké aktíva odolávajú inflácii najlepšie, respektíve počas vysokého rastu cien dokážu rásť podobným tempom? Do tejto kategórie ich patrí viacero.

Akcie

Akcie niektorých spoločností môžu z rastu cien získať. Vyššie ceny znamenajú, že spoločnosti majú vyšší príjem a v niektorých prípadoch vyššie zisky. V súčasnosti sa to týka energetického sektora alebo aj odvetví, ktoré poskytujú základné služby, ako sú plynárne, vodárne alebo elektrárne. Príliš rýchly rast cien je ale pre akciový trh skôr negatívny, pretože vedie k zvyšovaniu úrokovej miery, ktorá ovplyvňuje ich financovanie. Akcie vo všeobecnosti patria k aktívam, ktoré dokážu prekonať infláciu, no za cenu relatívne veľkého kolísania ich ceny.

Dlhopisy naviazané na infláciu

Takzvané inflačné dlhopisy sú emitované, teda vydávané štátmi aj súkromnými spoločnosťami. Dlhopisy naviazané na infláciu vyplácajú kupón vo výške zmeny inflácie za sledované obdobie (napríklad od septembra 2021 do septembra 2022) alebo minimálny ročný výnos. V čase vysokej inflácie sú preto investormi vyhľadávané.

Komodity

Komodity sú reálne – fyzické aktívum, ktorého cena je odvodená od dopytu a ponuky. Cenu ovplyvňujú faktory špecifické pre každú z komodít. Rast cien komodít je väčšinou spojený s celkovým rastom cien, či už pre ponukové šoky pri nedostatku komodity, alebo vďaka ekonomickému rastu, ktorý znamená vyšší dopyt.

Komodity sú považované za alternatívne finančné aktívum. Prečo alternatívne, keď komoditné burzy patria k najstarším na svete a so samotnými komoditami sa obchodovalo od úsvitu ľudstva? Komodity nemajú žiaden kupón a nie sú priamo napojené na úrokovú mieru ako dlhopisy. Nevyplácajú ani žiadnu dividendu ako akcie. S komoditami sa zvykne obchodovať a nie je to tradičný nástroj na investovanie.

S komoditami sa však okrem fyzického obchodu spájajú aj finančné nástroje, ktoré slúžia ako ochrana dodávateľov a spotrebiteľov pred budúcim vývojom cien. To umožňuje participovanie ďalších účastníkov trhu. Dopyt po komoditách rastie s tým, ako vyvíja hospodárstvo vo vyspelých aj rozvojových krajinách. 

Zlato

Zlato má v rámci komodít veľmi špecifické postavanie, pretože v minulosti, počas tzv. zlatého štandardu, slúžilo ako jednotka menového systému. Aj keď zlato už takto nevyužívame, nemalé množstvá stále nájdete v bilanciách centrálnych bánk.

Cena zlata vo všeobecnosti reaguje na vysokú infláciu, ale aj na geopolitické riziká. Zlato je považované za bezpečný prístav, čiže aktívum, ktoré investori nakupujú v prípade neistých časov a počas vysokej inflácie. Žltý kov je tiež reálne aktívum, ktoré na rozdiel od bankoviek nemôžu centrálne banky „vytlačiť“ podľa potreby.

Nehnuteľnosti a infraštruktúra

Na Slovensku sú rezidenčné nehnuteľnosti obľúbenou investíciou nejednej rodiny. O komerčné nehnuteľnosti bol rovnako obrovský záujem - stačí sa pozrieť na projekty po celom Slovensku a špeciálne v Bratislave. Pri nehnuteľnostiach sa vytvára príjem nielen z rastu ceny, ale predovšetkým z ich prenájmu, ktorého výška sa môže odvíjať od inflácie. Je to tak napríklad pri niektorých komerčných nehnuteľnostiach, preto sú aj žiadané počas inflácie. 

Nevýhodou nehnuteľností je fakt, že sú pre väčšinu investorov finančné náročné (hlavne tie komerčné a priemyselné) a ich nákup aj predaj je oveľa zložitejší a zdĺhavejší ako pri predchádzajúcich aktívach. Väčšina investorov musí využiť úvery a hypotéky, aby si ich mohli dovoliť. To zvyšuje celkové riziko pri takejto investícii. Podobne ako u iných alternatívnych investícií, ich vývoj nemusí byť taký dynamický ako pri akciách a dlhopisoch, ale to skôr súvisí s tým, že zmena úrokových sadzieb sa odrazí na realitnom trhu neskôr. Tieto investície môžu dlhodobo rásť a odolávať náladám finančných trhov.

Fond reálnych aktív

Ako sa investične zúčastňovať pohybov a vývoja spomínaných aktív? Asset Management Slovenskej sporiteľne vytvoril nový Fond reálnych aktív, ktorý stojí na štyroch základných pilieroch.

Pod reálnymi investíciami si predstavte niečo viditeľné a uchopiteľné. Preto sú prvým pilierom investície do komerčných či rezidenčných nehnuteľností, prevádzkovateľov a staviteľov infraštruktúry v rôznych oblastiach verejného života. Niektoré z nich sú na Slovensku, iné po celom svete. Ďalším pilierom portfólia sú investície do komodít, ako sú napríklad zlato a iné vzácne či priemyselné kovy.

Tretím pilierom je investovanie do kvalitných a silných akciových spoločností. Základným motívom pri výbere akcií je uchovanie reálnej hodnoty. Štvrtý pilier portfólia Fondu reálnych aktív tvoria štátne dlhopisy, ktorých výnos je viazaný na výšku inflácie v danej krajiny. Najzásadnejšiu úlohu v globálnej ekonomike hrajú americké dlhopisy a v našom regióne má zmysel zaoberať sa najmä európskymi dlhopismi.

Hodnota týchto aktív sa odráža od skutočných vecí, ktorých hodnotu vieme vidieť, držať, vnímať a chápať, na rozdiel od rôznych finančných nástrojov. Ani pri nich netreba zabúdať, že tieto investície, ale aj inflácia a globálna ekonomika, v rôznych obdobiach vedia strácať dych. Preto je dobré zvažovať takúto investíciu ako časť vášho portfólia a pridať k nemu aj iné nástroje, ktoré môžu ponúkať vyšší, a teda zaujímavejší výnos, no pri väčšom riziku.

Boj proti inflácii nie je na krátko

Inflácia nás na Slovensku sprevádza celých 30 rokov od vzniku našej republiky, a s veľkou pravdepodobnosťou bude rast cien pokračovať aj v nasledujúcich dekádach. Aktívum, ktoré vás „ochráni“ pred dôsledkami inflácie a zároveň je stopercentne bezpečné alebo garantované, neexistuje. Rok 2022 nám ukázal, že ani vládne dlhopisy alebo iné bezpečné prístavy po odpočítaní inflácie investorov v tom roku neochránili a v mnohých prípadoch priniesli stratu.

Investovanie ako prostriedok na boj s infláciou však nie je pre nedočkavých. Dlhodobé investovanie a portfólio zložené zo správnych inštrumentov môže v dlhodobom horizonte priniesť želaný výsledok – poraziť infláciu.

Upozornenie: Toto je marketingové oznámenie. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si štatút fondu, predajný prospekt fondu a kľúčové informácie pre investorov. Uvedený podielový fond spravuje spoločnosť Erste Asset Management GmbH, so sídlom Am Belvedere 1, 1100 Viedeň, Rakúska republika, zapísaná v obchodnom registri vedenom Obchodným súdom vo Viedni, číslo zápisu: 102018b, podnikajúca na území Slovenskej republiky prostredníctvom organizačnej zložky Erste Asset Management GmbH, pobočka Slovenská republika, so sídlom Tomášikova 48, 832 65 Bratislava, IČO: 51 410 818, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Po, vložka č.: 4550/B. Investovanie do podielových fondov je spojené aj s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Zobrazené dosiahnuté historické zhodnotenie z pravidelného investovania do uvedených fondov bolo určené na základe výpočtu pomocou metódy XIRR (Vnútorná výnosová výnosnosť) za zvolené obdobie. Dosiahnuté zhodnotenie predstavuje hrubý výnos očistený o správcovský poplatok bez zohľadnenia akýchkoľvek ďalších poplatkov a daní spojených s investovaním do podielových fondov. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Hospodárenie podielového fondu sa riadi štatútom, predajným prospektom a kľúčovými informáciami pre investorov, ktoré možno získať v slovenskom jazyku na všetkých predajných miestach správcovskej spoločnosti a na www.erste-am.sk.