Úvery začínajúcim podnikateľom poskytujeme v rôznych objemoch podľa podnikateľského nápadu, biznis aktivity, vašich skúseností v odbore a od vašej schopnosti úver splácať. Úvery poskytujeme len na konkrétny účel špecifikovaný v biznis pláne už od 1 000 €, štandardne na obdobie do 5 rokov. Najvyšší úver, ktorý sme podnikateľovi na rozbeh doposiaľ poskytli, bol vo výške 690 000 €.
Povolené prečerpanie poskytujeme s úrokovou sadzbou 16,2 % ročne. Ročná úroková sadzba investičných úverov pre začínajúcich podnikateľov je v rozmedzí od 6,7 % do 14,0 % ročne a jej finálnu výšku určujeme individuálne po posúdení biznis plánu a životopisu žiadateľa.
V čase predkladania žiadosti nemusíte. Ak však už u nás máte úver, kreditnú kartu a hlavný podnikateľský účet, urýchlite tým proces schvaľovania, keďže nebudete musieť predkladať výpisy z úverových registrov ani podnikateľského účtu. Navyše ako začínajúcemu podnikateľovi či podnikateľke vám poskytneme účet na prvý rok podnikania bez poplatku.
Áno, ale len pod podmienkou, že plánujete svoj biznis rozbehnúť na Slovensku. O úver u nás môžu žiadať výhradne slovenské subjekty založené podľa platných právnych predpisov. Ak plánujete podnikať v zahraničí, odporúčame vám osloviť miestne organizácie.
Áno, ak žijete na území Slovenska a máte tu sústredené svoje ekonomické a osobné záujmy. Napríklad máte na Slovensku partnera/-ku, manžela/-ku, rodinu, prípadne ste tu študovali/študujete či pracovali/pracujete. Váš podnikateľský zámer môžete predložiť aj v anglickom jazyku, no oficiálna žiadosť o úver, rovnako aj úverové zmluvy, budú vyhotovené v slovenčine. Ak slovenský jazyk neovládate, bude potrebné, aby k záväzku pristúpila aj relevantná spoľahlivá osoba, ktorá sa bude tiež podieľať na vašich podnikateľských aktivitách a splácaní úveru.
Štandardne podpisuje úverovú zmluvu SZČO alebo štatutár/-ka firmy. Pokiaľ firmu vlastnia alebo sa podieľajú na jej rozbehu viaceré osoby, banka ich môže vyzvať, aby sa taktiež podieľali na záväzku. V takomto prípade by ste za splatenie úveru zodpovedali spoločne, bez rozdielu.
Okrem úveru by ste mali použiť aspoň 20 % vlastných zdrojov z celkovej investície. Ak ste už do rozbehu podnikania vložili vlastné peňažné či nepeňažné zdroje, napríklad materiál alebo čas a viete ich zdokladovať, nemusíte pri žiadosti o úver vkladať ďalšie.
Vďaka biznis plánu nás viete presvedčiť, aby sme vám požičali peniaze na rozbeh vášho podnikania. Ukážete nám, že sa vo svojom odbore vyznáte a máte dostatok potenciálnych platiacich klientov, aby ste dokázali finančne vykryť chod firmy, splátky úveru a osobné výdavky. Kliknutím na www.zacinamepodnikat.sk si môžete stiahnuť vzorový biznis plán, ktorý, prosíme, vyplňte výstižne a stručne. Ak budeme potrebovať viac informácií, požiadame vás o ich doplnenie.
Pred podaním oficiálnej žiadosti o úver prediskutujte s našimi špecialistami a špecialistkami váš biznis plán a finančnú kalkuláciu. Následne im predložíte kompletnú žiadosť o úver spolu s dokumentmi, medzi ktoré patria zmluvy alebo návrhy zmlúv, objednávky, výpisy či fotodokumentácia. Približne do 10 pracovných dní od získania všetkých podkladov vám oznámime naše oficiálne stanovisko. Ak bude potrebné doložiť ďalšie dokumenty, budete mať čas na ich doplnenie. Po schválení úveru pristúpime k podpisu zmluvy a na základe faktúr či zmlúv môžete začať čerpať úver podľa stanovených podmienok. Pokiaľ ste len v počiatočnom štádiu, a nemáte zriadenú firmu ani otestovaný biznis plán či finančnú kalkuláciu, lehota vybavenia úveru sa môže predĺžiť.
Áno. Ak chcete proces urýchliť, venujte pozornosť príprave biznis plánu. Čo najpodrobnejšie opíšte vaše doterajšie skúsenosti, predpoklady na podnikanie, zdroje financovania a cash-flow kalkuláciu. Vybavenie úveru tiež urýchli, ak už patríte k našim klientom a máte u nás úver alebo kreditnú kartu.
Oba výpisy z úverových registrov sa vydávajú na meno a rodné číslo fyzickej osoby a my vďaka nim získame prehľad o vašich doterajších či aktuálnych úveroch, pôžičkách alebo splátkach. Na základe nich posudzujeme vašu úverovú angažovanosť, sumu mesačných splátok a platobnú disciplínu. Aj keď ste žiadny úver alebo kreditnú kartu nemali, úverové registre SBCB a NBCB vám vydajú potvrdenia aj o tom. Ak ste naším klientom alebo klientkou a máte u nás existujúci úver alebo kreditnú kartu, tento výpis nepotrebujeme. V ostatných prípadoch požiadajte o výpisy na www.sbcb.sk a www.nbcb.sk.
Samozrejme, šancu máte. Ak v súkromnom živote splácate svoje záväzky, dá sa predpokladať, že budete zodpovedne pristupovať k splátkam aj počas podnikania. A naopak – keď pravidelne meškáte so splátkami úverov čí lízingov, často máte nedoplatky voči úradom a neviete to dostatočne odôvodniť, nesvedčí to o vašej dobrej platobnej disciplíne. Preto odporúčame, aby ste svoje súkromné splátky úverov či lízingov platili včas a pravidelne. Ak máte vo svojom podnikaní hneď na začiatku problémy s platením odvodov, daní alebo so splátkami lízingu, určite nám dajte vedieť. Spolu sa pozrieme na vaše podnikanie a zistíme, kde by ste mohli ušetriť a čo sa dá zmeniť, aby ste mohli platiť včas.
Keď posudzujeme žiadosť o úver, rozhodujeme sa najmä podľa doterajšej platobnej disciplíny. Znamená to, že ak ste si prešli (alebo stále prechádzate) osobným bankrotom, exekúciou alebo konkurzom, úver vám zrejme neschválime. Každú žiadosť ale posudzujeme individuálne. Preto nám v biznis pláne opíšte a vysvetlite, prečo sa to stalo a ako ste svoju situáciu vyriešili. Ale ak máte negatívne záznamy a dlhy z predchádzajúcej podnikateľskej činnosti, vašej žiadosti, žiaľ, nevyhovieme.
V našom programe financujeme práve začínajúcich podnikateľov či podnikateľky. Aj keď ešte firmu nemáte, podnikáte krátko, nemáte daňové výkazy za 12 mesiacov a nemáte podnikateľskú históriu, môžete požiadať o úver na rozbeh podnikania. Pri rozhodovaní však namiesto daňového priznania prihliadame na vaše skúsenosti, platobnú disciplínu, podnikateľský zámer a finančné plánovanie.
Po posúdení vášho podnikateľského zámeru vám naši špecialisti a špecialistky navrhnú vhodný produkt alebo kombináciu produktov presne podľa toho, s čím pri rozbehu podnikania potrebujete pomôcť. Investičné úvery a lízingy sú vhodné na financovanie nákupov, z ktorých budete mať návratnosť investície až po roku, prípadne obdobie používania bude viac ako jeden rok. Napríklad na kauciu či rekonštrukciu priestorov, obstaranie strojov, prístrojov, nástrojov a vozidiel, kúpu prvotných zásob, preberanie zabehnutého biznisu, zriadenie, vybavenie a fungovanie prevádzky, dielne, e-shopu, ambulancie, školy, škôlky, franšízy, zariadenia sociálnych služieb, sociálnych podnikov.
Môžete tiež využiť povolené prečerpanie, ktoré slúži na dočasné preklenutie krátkodobého nedostatku peňazí. To využijete v situáciách, keď potrebujete platiť za zásoby či mzdy ešte predtým, ako zinkasujete peniaze za váš produkt či službu. V rámci nášho programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky financujeme podnikateľské aktivity v rôznych sektoroch a odvetviach – napríklad zdravotníctvo, strojárstvo, výroba, remeslá, e-commerce, informačné a komunikačné technológie, služby, poľnohospodárstvo a vzdelávanie.
Áno. Pokiaľ ste začínajúci podnikateľ, odkupujete zabehnutú prevádzku alebo ste ju nedávno prebrali, v biznis pláne treba konkretizovať dôvod odstúpenia a okolnosti, ako ste sa k tejto ponuke dostali, od akej firmy, aký je celkový rozpočet a časový harmonogram preberania prevádzky. Budeme navyše potrebovať zmluvu (prípadne spočiatku návrh zmluvy) o preberaní, prevode vlastníctva či majetku a tiež informácie o tom, ako sa prevádzke darilo (napr. výpisy z účtu, účtovné výkazy, daňové priznanie, priebežné účtovné výkazy od začiatku roka).
Áno, a to kedykoľvek a bez poplatku. Úverové produkty na rozbeh podnikania, povolené prečerpanie či investičné úvery môžete vyplatiť úplne alebo čiastočne prostredníctvom mimoriadnych splátok.
Ak ste vo fáze rozbehu a ešte za sebou nemáte ucelené účtovné obdobie, aktualizujte svoj biznis plán a pošlite ho svojmu špecialistovi alebo špecialistke. Spoločne pripravíme novú žiadosť aj s aktualizovanými dokumentmi a odošleme ju na schválenie. Ak však už máte účtovné výkazy a podnikáte dlhšie, pozrieme sa na ďalšie možnosti financovania vašej firmy, aj bez nutnosti predkladať biznis plán.
Hoci sa snažíme zohľadniť možné scenáre a riziká vášho podnikania už počas plánovania, nie vždy sa im dá vyhnúť. Ak však už teraz viete, že vaša schopnosť splácať úver je ohrozená, čo najskôr nás kontaktujte. Pokúsime sa spoločne prehodnotiť váš biznis model a nájsť krátkodobé riešenie, akým často býva úprava splátkového kalendára alebo odklad splátok. Získate tak čas, aby ste vzniknutú situáciu vyriešili. Splácaním úveru načas predídete záznamu v Registri bankových úverov a záruk a tiež upomienkam, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť získanie ďalšieho úveru. V prípade, že sa budete dlhodobo vyhýbať splátkam alebo nenájdeme spoločné vhodné riešenie vzniknutého problému, postúpime úver na vymáhanie.
Jednou z možností je, že požiadate o vyčíslenie zostatku úveru a bez poplatku ho predčasne splatíte. Ak vám však na splatenie úveru chýbajú prostriedky a chcete firmu alebo jej podiel predať, podľa zmluvy musíte akékoľvek zmeny vopred nahlásiť banke. Keďže k úveru ste pristúpili aj ako fyzická osoba, aj po predaji budete naďalej figurovať ako dlžník alebo pristupujúci dlžník. To znamená, že máte stále povinnosť splácať úver, ak noví majitelia nebudú plniť svoje záväzky.
Annamária Kočišová
Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?
Dohodnite si nezáväznú online konzultáciu s naším špecialistom.