Ako môžu zdravotníci zo zahraničia pracovať a podnikať na Slovensku?


Na Slovensku môžu pracovať a starať sa o slovenských pacientov aj zahraniční lekári a lekárky či iní zdravotnícki zamestnanci. Ak je to len na prechodné obdobie, byrokracia je menšia. V prípade, že sa tu chcú etablovať, musia splniť viac podmienok.

Nedostatok zdravotníkov sa snaží mnoho ambulancií riešiť aj pritiahnutím zahraničných doktorov, lekárok, zubárov či zdravotných sestier.

Keďže zdravotnícke povolania sú na Slovensku regulované, skôr než zamestnáte zdravotníkov, sami sa zamestnáte či začnete podnikať v zdravotníctve, potrebujete požiadať o uznanie dokladu o vzdelaní a kvalifikácií zo zahraničia.

Ak ste už v inej členskej krajine EÚ etablovaný alebo zamestnaný ako lekár, môžete zdravotnú starostlivosť poskytovať na Slovensku bez potreby založenia slovenskej firmy, pokiaľ ide len o dočasný či príležitostný výkon svojho povolania. V takom prípade nie sú prichádzajúci zdravotníci či ich zamestnávatelia zaťažení až takou byrokraciou ako v prípade trvalého presunu na Slovensko.

Dočasný výkon

Za dočasný výkon sa považuje najviac 174 hodín za rok. Napríklad lekár z Poľska sa takto môže na Slovensku zamestnať bez registrácie v Slovenskej lekárskej komore či zubár v Slovenskej komore zubných lekárov. Musí však svoje povolanie vykonávať v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu – ako zamestnanec alebo pracovník na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Dočasne a príležitostne môže na Slovensku pracovať iba občan členského štátu Európskej únie a občan štátu, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Týka sa to aj občanov Švajčiarskej konfederácie, ako aj občanov tretej krajiny, ktorí splnili podmienky na výkon zdravotníckeho povolania podľa právnych predpisov členského štátu EÚ, EHP alebo Švajčiarska.

Ak teda napríklad ukrajinský zdravotnícky pracovník legálne a po splnení všetkých podmienok pracoval vo svojom povolaní napríklad v Nemecku alebo v Nórsku, môže dočasne a príležitostne pracovať aj na Slovensku.

Dočasnú a príležitostnú povahu výkonu povolania posudzuje Ministerstvo zdravotníctva SR jednotlivo najmä vo vzťahu k jeho dĺžke trvania, frekvencii, pravidelnosti a nepretržitosti. Po splnení podmienok vydá súhlas. Na stránke ministerstva zdravotníctva nájdete viac informácií o dočasnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Množstvo byrokracie a vysoké poplatky, ktoré musia prekonať lekári či odborníci z tzv. tretích krajín, teda mimo Európskej únie, môžu viacerých profesionálov od príchodu na Slovensko odradiť. Vedia s ňou však pomôcť firmy, ktoré sa špecializujú na dovoz kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.

Pokiaľ plánujete otvoriť vlastnú ambulanciu, budete musieť absolvovať doplňujúcu skúšku, po ktorej vám uznajú aj kvalifikácie získané v zahraničí. Tento krok môžete vynechať, ak ste študovali v Európskej únii alebo ak vám európske úrady vaše zahraničné doklady už uznali.

Uznanie vzdelania

Skôr než lekár získa zamestnanie na Slovensku, musí mať uznaný diplom slovenským ministerstvom školstva a kvalifikáciu ministerstvom zdravotníctva. Zdravotníkom, ktorí majú odborné vzdelanie z EÚ, EHP alebo Švajčiarska, slovenské ministerstvá uznajú diplom a kvalifikáciu automaticky. Informácie o žiadosti nájdete na stránke ministerstva školstva. 

Ak máte diplom z nečlenskej krajiny Európskej únie, jeho uznanie prebehne v dvojstupňovom procese, opísanom na stránke ministerstva školstva. Najprv požiadate slovenské ministerstvo školstva o uznanie dokladu o vzdelaní. Ministerstvo posúdi, či bol doklad o vzdelaní nadobudnutý na štátom uznanej škole a či vzdelanie spĺňa formálne náležitosti porovnateľnosti podľa požiadaviek vyžadovaných na Slovensku.

Doplňujúca skúška

Po uznaní vzdelania musia lekári, lekárky či zubári z tretích krajín absolvovať doplňujúcu skúšku. Vykonávajú ich stredné alebo vysoké školy, ktoré poskytujú rovnaký študijný program, v akom zahraničný pracovník žiada o uznanie kvalifikácie.

Pri lekároch je to Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity a pri zubných lekároch zasa Stredná zdravotnícka škola na Záhradníckej 44 v Bratislave.

Školy poskytujú aj informácie o výške poplatku a spôsobe platby, napr. výška poplatku sa pohybuje na úrovni 740 eur pre lekára či 1 180 eur pre zubného lekára.

Skúška prebieha výhradne v slovenčine a má písomnú a ústnu časť. Obe majú preveriť odborné znalosti aj znalosti všeobecne záväzných právnych predpisov poskytovania zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike. Na ústnu časť sa postupuje až po úspešnom zvládnutí písomnej časti. Na doplňujúcu skúšku sa treba prihlásiť na konkrétny termín a k žiadosti priložiť požadované dokumenty. Na stránke ministerstva školstva sú vypísané požadované doklady, ako aj termíny skúšok.

Ak odborníci obe časti skúšky zvládnu, vystaví im vysoká alebo stredná škola protokol o vykonaní doplňujúcej skúšky. Doklad o úspešnom vykonaní doplňujúcej skúšky žiadateľ dopošle k žiadosti o uznanie odbornej kvalifikácie, ktorú predtým poslal ministerstvu školstva.

Vybavovacia lehota v prípade zdravotníckych pracovníkov je tri mesiace (dva mesiace na uznanie vzdelania, jeden mesiac na uznanie kvalifikácie) po prijatí kompletnej žiadosti.

Treba pripomenúť, že pediatrom z krajín východného bloku, napríklad z Ukrajiny či z ďalších krajín bývalého Sovietskeho zväzu, Slovensko vzdelanie v ich odbore neuznáva.

Slovenčina je nevyhnutnosť

Podmienkou výkonu zdravotníckeho povolania u cudzinca je ovládanie štátneho jazyka v rozsahu nevyhnutnom na výkon zdravotníckeho povolania. Preukázať ho možno dokladom:

  • o úspešnom vykonaní maturitnej skúšky alebo štátnej jazykovej skúšky zo slovenského alebo českého jazyka,
  • o úspešnom vykonaní doplňujúcej skúšky,
  • o odbornej spôsobilosti v príslušnom študijnom programe uskutočnenom v slovenskom jazyku
  • alebo o ovládaní slovenského jazyka vydaným ministerstvom zdravotníctva. Na stránke ministerstva zdravotníctva je dostupný vzor žiadosti. 

Dočasná odborná stáž

Po uznaní dokladu o vzdelaní a kvalifikáciách môžu cudzinci nielen z krajín EÚ vykonávať zdravotnícke povolanie formou dočasnej odbornej stáže na Slovensku u slovenského poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Poskytovateľ, u ktorého stážista začal vykonávať stáž, je povinný začatie stáže bezodkladne e-mailom oznámiť Ministerstvu zdravotníctva SR.

Stáž sa vykonáva v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a pod odborným dohľadom zdravotníckeho pracovníka odborne spôsobilého na výkon odborných pracovných činností v príslušnom zdravotníckom povolaní. Na stránke ministerstva zdravotníctva nájdete viac informácií o dočasnej stáži.

Prechodný pobyt a Modrá karta EÚ

Zdravotník z tretej krajiny, ktorý sa chce zamestnať na Slovensku, tak môže urobiť po získaní prechodného pobytu za účelom zamestnania alebo modrej karty.

Modrá karta je typ prechodného pobytu, ktorý je možné udeliť na výkon zamestnania, kde sa vyžaduje vyššia odborná kvalifikácia, tzv. vysokokvalifikované zamestnanie. Oprávňuje lekára – cudzinca vstúpiť, zdržiavať sa, pracovať na Slovensku a cestovať do zahraničia a späť.

Žiadosť o vydanie modrej karty podáte na zastupiteľskom úrade v zahraničí. Ak sa oprávnene zdržiavate na Slovensku, môžete žiadosť podať aj na príslušnom oddelení cudzineckej polície. Turistické víza vás neoprávňujú podať žiadosť na Slovensku.

K žiadosti potrebujete predložiť doklad o vzdelaní uznaný ministerstvom školstva, pracovnú zmluvu alebo prísľub zamestnávateľa, že vás zamestná na obdobie aspoň 12 mesiacov s mesačnou mzdou vo výške najmenej 1,5-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky v príslušnom odvetví. Váš budúci zamestnávateľ si musí splniť povinnosť ohlásiť voľné pracovné miesto na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny SR najmenej 30 dní pred podaním žiadosti o modrú kartu. Žiadosti o vydanie modrej karty sa vyhovie do 30 dní od doručenia kompletnej žiadosti.

Ako štátny príslušník tretej krajiny si potom nemusíte vybavovať povolenie na zamestnanie, ktoré môže trvať až tr mesiace. Ak vám ministerstvo školstva ešte neuznalo doklad o vzdelaní (trvá to približne dva mesiace) a zamestnávateľ má naďalej záujem vás zamestnať, je možné požiadať o prechodný pobyt na účel zamestnania (nie o modrú kartu). Nevýhodou je lehota 90 dní na rozhodnutie, nie je však potrebné predkladať uznaný doklad o vzdelaní. 

Modrá karta sa vydáva na obdobie trvania pracovného pomeru, najviac na 4 roky. Toto povolenie sa dá predĺžiť. Pozrite si viac informácií o modrej karte

Pokiaľ si neskôr plánujete otvoriť vlastnú ambulanciu na Slovensku, najprv sa na podnikanie dôkladne pripravte. Predtým však naberte dostatočnú prax, kmeň pacientov, referencie, aby sa vám ľahšie pripravoval biznis plán a finančné hospodárenie vašej novej ambulancie.

Pre lekárov a lekárky, ktorí chcú zostať a ordinovať na Slovensku, sme pripravili špeciálny program. V rámci programu poskytujeme úvery a lízingy lekárom, ktorí otvárajú alebo nedávno otvorili svoju prvú ambulanciu. Na jeho stránke nájdete inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí išli cestou vlastnej ambulancie, ale aj tipy a rady, ako otvoriť vlastnú prax či prebrať zabehnutú ambulanciu. 

Obsah bol pripravený v spolupráci so Zväzom ambulantných poskytovateľov a s Advokátskou kanceláriou ŠKODLER & PARTNERS.