Začali s umeleckými tričkami, dnes trojica mladíkov úspešne predáva dámske toaletné stolíky

Mladých mužov v podnikaní podporil Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, ako prvá komerčná banka rozbehla Slovenská sporiteľňa. Majú už druhý úver. 

Všetci traja sa spoznali na osemročnom gymnáziu v Hlohovci. Jakub Tovarňanský a Ondrej Turza boli spolužiaci a Marek Chalány chodil o triedu vyššie. Už na vysokej škole vymýšľali, do čoho by sa spolu pustili, ale ostalo len pri nápadoch.

Jakub si medzitým urobil bakalára na FEI STU v Bratislave a Master degree v odbore Innovative Communication Technologies and Entrepreneurship v Dánsku. Istý čas v odbore ostal. „Pracoval som v holandskej softvérovej firme DaVinci Software ako tester a v austrálskej spoločnosti Box and Dice ako tester/analytik,“ hovorí Jakub Tovarňanský. 

Umelecké ekotričká

Pred niekoľkými rokmi sa však s bývalými spolužiakmi zamyslel, ako rozbehnúť spoločný biznis. „Urobiť tričká bol nápad, ktorý v nás žil dlhé roky už od dôb na vysokej škole. Postupne tá myšlienka zrela, snažili sme sa skĺbiť viacero prvkov – umenie, dobročinnosť a ekológiu,“ spomína Jakub.

Vymysleli Artube, originálne tričká s motívmi výtvarných diel od slovenských a českých umelcov, ktoré boli navyše ekologické, pretože sa vyrábali zo 100-percentnej bio bavlny.

Po niekoľkých mesiacoch fungovania sa zapojili do E-shop akcelerátora v kategórii E-shopy so silným príbehom a vyhrali. Porotu presvedčili, že móda môže mať i hlbší zmysel, a tá na nápade ocenila, že z každého predaného trička mladí podnikatelia prispievajú nielen autorom, ale aj na vybrané dobročinné projekty. „Po určitom čase sme si uvedomili, že ľudí zaujal hlavne ten prvý bod – umenie a jeho prezentácia. Už menej dobročinnosť a ekológia,“ vysvetľuje Jakub. Projekt Artube už nefunguje, ale mladíci s podnikaním neskončili.

Toaletné stolíky v štýle vintage a provence

Zo súťaže si totiž neodniesli len cenu, ale získali aj partnera, s ktorým začali vymýšľať nový typ podnikania. Rozhodli sa predávať originálne toaletné stolíky v štýle vintage a provence. „Veľké reťazce tento tovar ponúkali, ale nevenovali sa mu dostatočne, tak sme si povedali, že to skúsime,“ hovorí Jakub.

Postupne pribudli nové modely toaletných stolíkov v rôznych farebných prevedeniach, kozmetické zrkadlá a šperkovnice. Chceli vytvoriť aj vlastný dizajn, ale to by cenu vyhnalo príliš vysoko, a tak sa zamerali skôr na zahraničných dodávateľov. „Zaujali sme hlavne originálnym produktom, z ktorého sme vytvorili niečo ako „love brand“, a to hlavne prístupom k zákazníkom. Dávame si záležať na kvalitnej zákazníckej podpore a pristupujeme ku každému zákazníkovi s vážnosťou, ponúkame rýchlu a spoľahlivú dopravu a príjemné ceny,“ vysvetľuje Jakub, prečo sa im darí.

Traja mladí podnikatelia pritom cielia hlavne na ženy v mladom a strednom veku. „Ženám pomáhame vytvoriť si ich osobný priestor, miesto pre seba a svoje kozmetické potreby. Taktiež veľmi oceňujú náš ústretový spôsob komunikácie a prezentáciu produktov na našich stránkach a sociálnych sieťach,“ dopĺňa Jakub Tovarňanský.

Toaletné stolíky a šperkovnice však nekupujú len ženy. „Približne štvrtinu nakupujúcich tvoria muži, ktorí tento tovar nakupujú pre svoje drahé polovičky,“ hovorí.

Prvý úver nasledoval ďalší

Mladých mužov v podnikaní podporil Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, ktorý v roku 2015 rozbehla Slovenská sporiteľňa ako prvá komerčná banka. „Finančná pomoc bola veľmi dôležitá. Pomohla nám dostať sa tam, kde sme, a zväčšiť naše podnikanie na súčasné objemy, ale nielen to. Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky nám pomohol rozbehnúť náš biznis aj viacerými dobrými radami a mentoringom,“ hovorí Jakub.

Trojica mladíkov prvý úver vyplatila a zobrala si bez obáv druhý. „Naša firma je v neustálom raste, máme do detailov premyslenú obchodnú a finančnú stratégiu. Financie z úverov sme nepoužili na nič rizikové, ale na nákup tovaru, o ktorý je veľký záujem,“ vysvetľuje Jakub.

Podnikanie dáva všetkým trom slobodu a pocit, že robia na vlastnom. „Je to dobrý pocit, keď je zákazník spokojný a pochváli vás, či už v komentári na sociálnych sieťach, v správe, alebo v recenzii,“ dodáva Jakub. Dobrý pocit, ale aj dobrý zárobok. 

Rozmýšľate aj vy o vlastnom biznise? Zapojte sa do nášho Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a preberte svoj nápad s našimi špecialistami.