Zakladatelia eyekido: Keď odhalíme zrakové problémy včas, deťom výrazne zlepšíme kvalitu života

Eyekido je moderné očné centrum a optika pre deti. Založili ho Dano Grigar z optiky ZITA a Milo Sulek z očného štúdia Visum s podporou Slovenskej sporiteľne. Robia osvetu poruchám detského zraku, včasnej diagnostike a náprave zraku.

Bola Slovenská sporiteľňa pre vás tým správnym výberom?

Milo: Z minulosti už máme skúsenosť s úverom od Slovenskej sporiteľne a spolupráca s nimi bola naozaj výborná. A to aj napriek tomu, že ju nevyužívame ako našu primárnu banku. Preto sme ju hneď oslovili a už sme ani ďalej nehľadali.

Dano: V tom, čo robíme, sme prvolezci. Nie je to teda tak, že by sme si z konkurenčnej firmy najali človeka a spolu s ním aj detailnú excelovskú tabuľku. Veľa súvislostí a položiek objavujeme za behu, ale už na začiatku sme vedeli, že to tak bude. O to viac je pre nás dôležité, že sme v Slovenskej sporiteľni našli parťáka, ktorý náš prístup chápe a zdieľa ho s nami.

Prečo váš nápad Slovenskú sporiteľňu oslovil?

Dano: Môžem vychádzať len zo stretnutí a rozhovorov, ktoré sme viedli s Magdalénou Falťanovou zo Slovenskej sporiteľne. Sú to len moje domnienky, ale myslím si, že ide o kombináciu našej histórie, keďže obaja máme roky fungujúce firmy, ktoré sa dajú relatívne rýchlo preklepnúť, a podnikateľského plánu. Ten má okrem biznisového rozmeru aj obrovskú hodnotu a zmysel – pomôcť deťom zacvičiť so zlým zrakom spôsobom, ktorým to na Slovensku nikto nerobí. A možno ľudí zo Slovenskej sporiteľne oslovilo, že ideme zmeniť svet.

Milo: Myslím, že lepšie ako Dano by som to určite nepovedal.

Museli ste nejakým spôsobom meniť svoj biznis plán, aby boli podklady pre úver vhodné, alebo ste to dali na prvú?

Milo: Ak si dobre spomínam, tak biznis plán sme dali na prvú. Možno tomu dopomohli predošlé skúsenosti, ale v tomto smere sme nemuseli robiť žiadne zásadné zmeny. S pani Falťanovou sme len doladili zopár drobností, aby obe strany celý plán chápali rovnako.

Ľudia mávajú obavy vstupovať do investícií a často ich podnikanie končí hneď na začiatku vďaka nedostatku financií. Odporučili by ste Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky od Slovenskej sporiteľne napríklad ako štartovací balíček?  

Milo: Samozrejme, bez financií to nejde a čím je projekt väčší, tým je to náročnejšie. Ak budem vychádzať z našich skúseností, tak jednoznačne odporučili. Komunikácia s bankou bola na vysokej úrovni. A aj keď si to vyžaduje značnú mieru byrokracie, musím povedať, že sa nám Slovenská sporiteľňa snažila vo všetkom pomôcť a poradiť. Takže ešte raz musím vyjadriť našu spokojnosť.

Dano: Ak majú začínajúci podnikatelia hlavy v oblakoch, ale nohy pevne na zemi, nedostatok financií nemôže byť niečím, čo ich dokáže zastaviť. Bankové financovanie na úvod podnikania je úplne v poriadku. Ale rád by som osobne vyzdvihol spoluprácu s pani Falťanovou. Medzi podnikateľmi často evidujem karikatúru bankára, kde je jeho jedinou úlohou pozbierať všetky doklady, posunúť ich na vyššie oddelenie a následne zvestovať klientovi rozhodnutie. U nás to bolo inak. Aktívne sme diskutovali, dostávali dobré otázky a spolu ladili celý model. Cítil som aktívny záujem pomôcť.

Pustili by ste sa do projektu eyekido bez predošlých podnikateľských skúseností?

Dano: Ak by sme boli dostatočné naivní, tak určite, ale to by nás do toho nepustila Slovenská sporiteľňa. Z hľadiska komplexnosti nám predchádzajúce skúsenosti určite pomohli.

Milo: Hm, možno nie v takom rozsahu ako vyzerá eyekido dnes, ale keďže takéto centrum na Slovensku naozaj veľmi chýbalo, asi by som do toho aj napriek obrovskému riziku šiel znovu. Je to ale výlučne môj pohľad na vec. Skúsenosti z existujúceho podnikania boli nápomocné, no kopec vecí sa aj tak učíme za pochodu.


Ako sa vám darí spájať spoločné fungovanie, keďže ste ešte donedávna boli dvaja nezávislí podnikatelia?

Dano: Pre nás samých je to nová skúsenosť, na ktorú si stále zvykáme. Keďže sme sa našli dvaja ľudia bez zbytočného ega, dohodnúť sa nie je problém. Skôr ide o zladenie iných prístupov k podnikaniu a je potrebné si zvyknúť na schizofréniu, keďže odrazu vedieme dve rôzne firmy. Ale zvyknúť sme si museli aj na fakt, že pri vlastných firmách pracujeme spôsobom „idem-riešim“. Kedykoľvek sa vyskytol problém, vedeli sme, že je to na nás samých. Teraz si musíme vedieť vyhovieť.

Milo: Takéto fungovanie má svoje výhody aj nevýhody. Keď všetko ide hladko, je veľmi jednoduché sa dohodnúť. V podstate na čomkoľvek. To, ako dokážeme spolu fungovať, sa prejaví predovšetkým vtedy, keď sa vyskytnú problémy. Tu môže byť výhodou vedieť, že v tom nie ste sami. Na strane druhej je ale potrebné nájsť také riešenia, s ktorými sa obaja stotožníme a povedú k tomu, že sa problém úspešne vyrieši. Tak ako Dano povedal, keď dáme nabok naše egá a počúvame jeden druhého, tak aj pri odlišných prístupoch vieme nájsť spoločnú reč a pre danú situáciu to najvhodnejšie riešenie.

Eyekido je plné zábavy

Občas sa na svet okolo nás mračíme, lebo nie je príliš vľúdny. Vo vašich okuliaroch, ktoré ponúkate deťom, sa však mračiť nedá. Sú úžasné. Rovnako ako priestory, kde prebiehajú vyšetrenia. Záleží vám na tom, aby bol svet optiky pre deti hravý a pútavý? 

Milo: To je náš hlavný cieľ. Chceme, aby eyekido deti bavilo a aby z vyšetrení odchádzali usmiate a rovno sa už tešili na ďalšie. Hravé priestory a farebné rámy sú jedna vec, ale ďalšou alfou omegou sú pre nás ľudia. A nájsť takých, ktorí svoju prácu robia s úsmevom a srdcom, je často väčšia výzva než samotné financovanie projektu.

Dano: Záleží nám na tom, aby boli potreby detí na prvom mieste pri každom jednom našom rozhodovaní o inováciách v priestore, alebo aj o novej značke okuliarových rámov. My dospeláci sme zabudli byť deťmi. Ak ide cesta k dobrému výsledku cez farebné steny, farebné prístroje a najmilší personál, prečo to nevyužiť?


Práca s deťmi je náročná. Potrebujete si získať ich dôveru. Vytvorili ste im miesto, kde sa im páči? 

Milo: Máte pravdu, práca s deťmi je veľmi náročná a každý, kto s nimi vie pracovať, si zaslúži obdiv a uznanie. A či sme také miesto vytvorili? To je skôr otázka na samotné deti a ich rodičov. Ale ja verím, že sa nám to z veľkej časti podarilo. Vždy sa nájdu chyby a nedokonalosti, ale intenzívne pracujeme na tom, aby sme ich postupne odstraňovali a celý priestor ešte viac vyladili.

Dano: Ja naše eyekido beriem ako prítomný priebehový čas. Vytvorili sme priestor, kde sa deťom páči, neustále ho vytvárame a budeme v tom pokračovať.

S dôverou súvisí aj ľudský prístup. Na čo dbáte pri výbere odborníkov vo svojom očnom centre a optike? 

Milo: Do určitej miery nadviažem na predchádzajúce dve otázky, kde už som spomínal, že to najdôležitejšie na celom projekte sú ľudia. Nájsť tých správnych je skutočne veľmi náročné. Podľa mňa je to najnáročnejšia úloha v celom procese. Na jednej strane hľadáte ľudí, ktorí majú vzťah k deťom a chcú s nimi pracovať a na strane druhej potrebujete nájsť odborníkov ako oční lekári, optometristi, ortoptisti a optici, ktorí na trhu práce takmer neexistujú.

Dano: My sme idealistická firma. Podnikáme v odvetví, ktoré sa na Slovensku fakticky neštuduje a veľkú časť kolegov sme tak nútení sťahovať zo zahraničia.

Prejdime na tú praktickú stránku. Na čo sa v eyekide zameriavate? Aké služby ponúkate? 

Milo: Na začiatok treba povedať, že väčšina problémov so zrakom u detí je spôsobená najmä poruchami ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, škúlenie alebo poruchy spolupráce oboch očí, čo môže viesť k tupozrakosti. Tieto diagnózy postihujú viac ako 90 % detí so zrakovými problémami. Dobrou správou je, že ak sa tieto problémy odhalia včas, väčšinu z nich vieme úspešne vyriešiť.

Dano: A prečo je to jednoduchšie u nás? Celé eyekido je totiž založené na štyroch pilieroch – oftalmológia, optometria, ortoptika a optika. V praxi to znamená, že u nás sa o deti stará tím odborníkov. Od lekárov, ktorí sa venujú očným vyšetreniam, cez optometristov a ortoptistov, ktorí pomáhajú s tréningom očí, až po optikov, ktorí zabezpečia, že okuliare deťom dokonale sedia. No a načo behať po celej Bratislave, keď môžem všetko vyriešiť na jednom mieste?

Milo: Ešte dodám, že v eyekide sa primárne zameriavame na problémy so zrakom, ktoré je možné riešiť okuliarmi, kontaktnými šošovkami a zrakovými cvičeniami. Základom je dôkladná diagnostika a následné hľadanie najlepšieho riešenia. To, čo nás odlišuje od ostatných, je práve spolupráca. Každý prípad konzultujeme v tíme a riešenia hľadáme spoločne. Nie je to len o lekárovi, ale o tímovej spolupráci, ktorá zabezpečí, že každé dieťa dostane presne to, čo potrebuje.

Je dôležité informovať verejnosť o fakte, že poruchám zraku je nevyhnutné venovať viac pozornosti. Je to najmä preto, aby boli poruchy diagnostikované včas? Uľahčí to život deťom aj rodičom? 

Milo: Jednoznačne. A presne to sme si dali ako našu primárnu úlohu – osvetu. Keď odhalíme zrakové problémy včas, môžeme pomôcť veľa deťom a výrazne im tým zlepšiť kvalitu života. Mať moderné zariadenia, ktoré dokážu riešiť problémy so zrakom, je úžasná vec. Pokiaľ však rodičia nebudú mať dostatok informácií, tieto problémy sa môžu len nabaľovať.

Je eyekido splnením všetkého, čo ste si pre deti želali vytvoriť, alebo je ešte niečo, čo vám do poskladaného puzzle chýba? 

Milo: Ak by som mal povedať za seba, tak finálnemu cieľu sme ešte stále dosť ďaleko. To, čo vzniklo teraz, je pre nás len začiatok. Celé je to beh na dlhú trať a otázne je, či si budeme vôbec niekedy vedieť povedať, že už sme v cieli. Ja si myslím, že nie. Cieľ totiž vieme posúvať stále ďalej a ďalej.

Dano: Stretnú sa dvaja večne nespokojní podnikatelia. To znie ako dobrý začiatok pekného príbehu.

Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Pripravte si biznis plán, prediskutujte ho s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.