Transparentný účet
Pre každého, kto chce zverejniť informácie o transakciách.

Pre každého, kto chce zverejniť informácie o transakciách.
Účelová pôžička pre skvalitnenie bývania v bytovom dome
Zvoľte si šetrný prístup ku komunálnym financiám s účtom pre mestá a obce.
Príjmy, výdavky, rozpočet, tok peňazí (cash flow) a finančná rezerva – to sú základné pojmy, s ktorými sa pri tvorbe finančného plánu zariadenia určite stretnete. Dôkladné plánovanie všetkého, čo súvisí s financiami, výrazne znižuje riziko, že chod zariadenia bude ohrozený a klienti (prijímatelia) sa ocitnú v neplánovanom diskomforte.
Ako pri každom podnikaní, aj pri finančnom plánovaní zariadenia sociálnych služieb je nevyhnutné detailne rozumieť príjmom a výdavkom. Celkový finančný obraz sa vyjasní, keď máte jasne stanovený rozpočet a plán toku finančných prostriedkov – cash flow.
Aj keď viete odhadnúť výšku a pravidelnosť príjmov a plánujete vyrovnaný rozpočet, niektoré platby (úhrady) môžu meškať alebo môžu vzniknúť nečakané výdavky. Bez vytvorenia rezerv a predvídania týchto situácií sa môžete dostať do platobnej neschopnosti, čo ohrozí včasné vyplácanie miezd vašim zamestnancom a platenie faktúr za služby, ktoré vám poskytujú externé firmy. Takáto situácia môže nastať už na začiatku roka, keďže prvý kvartálny finančný príspevok od ministerstva práce býva vyplácaný zvyčajne až vo februári, od VÚC niekedy aj neskôr a od obcí častokrát až v priebehu roka.
Mzdy a odvody zamestnancov tvoria väčšinu (niekedy aj 70 %) všetkých prevádzkových nákladov. Výšku a štruktúru platov, ako aj pozície, ktoré možno platiť z finančného príspevku ministerstva práce, bližšie stanovuje ich usmernenie. Mzdy musia každopádne rešpektovať stupne náročnosti práce. Zariadenia sociálnych služieb vo vašom regióne majú povinnosť zverejniť výpočty svojich ekonomicky oprávnených nákladov na svojej webovej stránke. Podiel miezd a odvodov na celkových nákladoch si tak môžete overiť aj u konkurencie.
Zvládnutý cash flow je polovica úspechu. Keď plánujete tok finančných prostriedkov, počítajte s tým, že vaše zariadenie sa veľmi pravdepodobne nenaplní hneď. Napríklad zariadenie s kapacitou 40 lôžok zvyčajne dosiahne obsadenosť 90 % až po dvoch rokoch. Najmä v prvom roku fungovania sa preto pripravte, že budete štátu musieť vracať podstatnú časť finančného príspevku z ministerstva práve pre nižšiu obsadenosť vášho zariadenia. Počítajte s tým, že finančné príspevky od ministerstva môžu určitý čas meškať. Je preto rozumné pripraviť si finančnú rezervu.
Svoj cash flow sledujte aspoň na mesačnej báze a finančný plán taktiež pravidelne aktualizujte. V úvodných mesiacoch príjmy novozriadeného zariadenia môžu byť výrazne nižšie pre nízku obsadenosť zariadenia, na druhej strane však platíte mzdy vašich zamestnancov a chod zariadenia v plnej prevádzke. Preto je potrebné už na začiatku mať vypočítanú prevádzkovú stratu a vedieť, z akých zdrojov ju budete financovať. Môžu to byť vaše úspory alebo aj prevádzkový úver, ktorý vám môže poskytnúť banka.
Peniaze od samospráv tiež neprídu na váš účet okamžite. Určitý čas trvá, kým sa vám podarí uzavrieť s mestami, obcami či VÚC zmluvy na poskytnutie finančného príspevku. Ak by ste mali klientov (prijímateľov) napríklad z dvadsiatich rôznych miest, s každým mestom musíte podpísať zmluvu.
Platby (úhrady) od zdravotných poisťovní do cash flow radšej nezahŕňajte, ak je vaše zariadenie nové. Získať oprávnenie poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť nie je jednoduché a trvá dlhší čas. K poskytovaniu zdravotníckych služieb sa viažu aj adekvátne výdavky na platy školených zamestnancov a výdavky na technické vybavenie. Rozhodnutie zdravotnej poisťovne, či s vaším zariadením uzavrie zmluvu o poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti, tiež nemusí byť samozrejmosťou. Ich rozhodnutie ovplyvňuje napríklad naplnenosť siete zdravotnej starostlivosti vo vašom regióne. Je na to potrebný garant s veľmi špecifickými požiadavkami, ktorý nemôže robiť garanta nikde inde (sestra s VŠ vzdelaním II. stupňa, odbor ošetrovateľstvo, špecializácia v komunitnom ošetrovateľstve a min. 5-ročná odborná prax).
Cash flow nastavujte konzervatívne, umiernene. Počítajte s tým, že s platbami (úhradami) nemešká len ministerstvo, samospráva a poisťovne, ale aj klienti (prijímatelia). Nepočítajte s maximálnymi príjmami, keďže zabezpečiť plnú obsadenosť vášho zariadenia nejaký čas potrvá. Niektorí klienti (prijímatelia) napríklad môžu stráviť dlhší čas v nemocnici, čo má vplyv na finálnu sumu príjmov a výdavkov vášho zariadenia.
Plán príjmov a výdavkov a finančných tokov vášho zariadenia sociálnych služieb môže vyzerať napríklad takto:
Tento vzdelávací článok bol pôvodne vydaný v e-booku Starostlivosť o seniorov je príležitosťou pre zodpovedné podnikanie, kde nájdete ďalšie tipy a rady o zakladaní fungujúceho zariadenia sociálnych služieb. Pripravili sme aj samostatnú sekciu na našom webe, kde nájdete informácie o možnostiach financovania vášho zariadenia.
Skôr ako sa pustíte do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Stiahnite si vzorový biznis plán, ktorý vám pomôže usmerniť vaše podnikanie.