Kúpili ste malý byt? 7 tipov, ako ho opticky zväčšiť

Nie všetci sa k svojmu vysnenému bývaniu dostaneme hneď. Najprv si musíme doslova preskákať malé priestory - preskakujeme topánky na chodbe, sieťku so zemiakmi v kuchyni a rozložený gauč v obývačke. Nič z toho nie je nevyhnutné, ak sa dokážeme na náš mini-byt pozrieť inými očami alebo si zavoláme odborníka. Aj na malých metroch štvorcových sa dá robiť veľké divadlo. Ako na to?

Pod malým bytom si predstavujeme chodbu, WC a kúpeľňu, kuchyňu a obývačku v priestoroch od 30 do 50 metrov štvorcových. 

Zmena predelenia

Na byt sa pozerajte tvorivo, ako na priestor, s ktorým sa dá hýbať. Doslova. Nosná stena musí zostať zachovaná, to je jasné, ale priečky? Ak prekážajú vašim predstavám a dispozícii priestoru, preč s nimi! Sú zárubne staré, škaredé alebo chcete zväčšiť otvor? Preč s nimi! Je to váš byt a pokiaľ nenarušíte statiku celého paneláku, môžete si robiť, čo chcete.

Povedzme, že priečka oddeľuje vstupnú chodbu od spálne. Chodba je príliš malá a zo spálne by sa dal metrík ubrať. Prečo stenu neposunúť a rozšíriť tým chodbu, kde môže vzniknúť napríklad pracovný kút s počítačom?

Preč s priečkami

Keď posúvanie priečok nefunguje, tak ich zbúrajte. Spojte kúpeľňu s toaletou alebo kuchyňu s obývačkou. Byt bude otvorenejší, vzdušnejší a na vizuálne predelenie priestoru vám namiesto steny poslúži nábytok, napríklad praktické regály alebo knižnica.

V kúpeľni použite sprchový kút namiesto vane a možno sa vám vojde skrinka a kôš na bielizeň. Nezabudnite využiť úložný priestor pod umývadlom.

Zrkadlá a sklobetón

V malom priestore sa z vás musia stať tak trochu kúzelníci. Tiež musíte pracovať s dojmom, emóciami, ilúziou. Základným prvkom, ktorý vám kúzlo umožní, je veľkoplošné zrkadlo.

Dobrým príkladom sú vstupné chodby, ktorá bývajú najmä v klasických panelákoch štandardne klaustrofobicky malé. Jedno gigantické zrkadlo plochu chodby opticky zväčší. Oceníte, že sa v ňom uvidíte od hlavy po päty, ale aj to, že priestor bude lepšie dýchať a bude svetlejší.

Okrem zrkadiel dobre fungujú aj okná alebo sklobetónové tvárnice. Možno máte miestnosť alebo časť bytu, ktorá je príliš tmavá. Namiesto priečky alebo jej časti využite sklobetón. Prepúšťa svetlo a zároveň cez neho nie je nič vidieť.

Posuvné dvere

Dvere oddeľujúce miestnosti v bytovkách sú väčšinou klasické „osemdesiatky“. Vybúraním väčšieho prechodu priestor otvoríte a na svete máte ďalšie kúzlo - optický dojem veľkosti.

Parádnou vychytávkou v podobe posuvných dverí viete priestor zase zavrieť a vizuálne aj zvukovo oddeliť. Sú praktické a bytu dodajú šmrnc jedným ťahom.

Pomôže aj podlaha

Priestor dokáže opticky zväčšiť aj podlaha, teda vhodný výber vzoru a farieb dlaždíc, parkiet alebo plávajúcej podlahy. Predstavte si prechod medzi chodbou a kuchyňou, ktorý je v istom bode necitlivo oddelený. Na chodbe je koberec a v kuchyni nejaké dlaždice. Nevyzerá to dobre, prechod nie je plynulý a tmavšie farby ešte umocňujú dojem malosti. Skúste prechody medzi miestnosťami vyriešiť jednotnou dlažbou, ideálne svetlou. Dajme tomu, že parkety z obývacej miestnosti budú jednotné aj v časti kuchyne. Výborne to vyzerá s kombinácii s veľkými otvorenými dverami.

No a v neposlednom rade nezabudnite steny vymaľovať svetlou farbou, ktorá priestor ešte opticky zväčší.

Nábytok na mieru

Najväčšou výzvou malých bytov je udržať v nich poriadok. V byte s rozlohou 30 alebo 50 metrov štvorcových musíme využiť doslova každý milimeter. Lenže ako na to? Odpoveďou môže byť nábytok na mieru.

Na prvý pohľad to vyzerá ako veľká investícia, ale zdanie klame. Jeho cena nemusí byť oveľa vyššia ako pri bežnom nábytku a praktickosť je neporovnateľná. Napríklad v spálni sa dá využiť úložný priestor postele. Čím bude vyššia, tým viac metrov kubických priestoru dostanete. Ak máte radi netradičné riešenia, zvoľte pódiovo členený priestor, pod ktorým sa môže skrývať vyťahovacia posteľ.

Výšku miestností využite až po strop. Skrinky vysoko pod plafónom poslúžia na odkladanie sezónnych vecí. Šatníková skriňa môže vypĺňať celý priestor steny.

Nechajte si pomôcť

Najradšej sa spoliehate sami na seba? Nie vždy sa to vypláca. Byt je veľká investícia a aj keď je malinký, chcete sa v ňom cítiť fantasticky. Nepreceňujte svoje schopnosti a radšej si na pomoc zavolajte bytového dizajnéra alebo architekta.

Áno, sú to peniaze navyše, ale skúste to vnímať ako súčasť rozpočtu na rekonštrukciu. Rovnako ako elektrikár, plynár alebo chlapík, ktorý vám položí podlahu. Časom oceníte, že ste sa na to dali. Svoj bytík predsa chcete zbožňovať.