Podľa poprednej futuristky je viac ako hľadanie presnosti dôležitejšie pochopenie kľúčových faktorov a signálov, ktoré môžu ovplyvniť budúcnosť. Uvažovanie o budúcnosti pomáha všetkým firmám, od malých podnikov až po veľké korporácie. Môžu sa tak pripraviť na rôzne scenáre, vďaka čomu lepšie zvládnu neistotu.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako môžu predikcie pomôcť podnikaniu
- Čo ovplyvňuje presnosť predpovedí
- Či umelá inteligencia nahradí kreatívnych profesionálov
- Prečo sa dlhodobé myslenie odsúva na vedľajšiu koľaj
- Aké výzvy a potenciál prinesie umelá všeobecná inteligencia
Ako je možné predpovedať budúce ekonomické trendy z dlhodobého hľadiska?
Tradičné lineárne projekcie často poskytujú falošný pocit istoty za predpokladu, že budúcnosť bude sledovať priamku od prítomnosti. Realita je však oveľa zložitejšia. Dlhodobé prognózy sú potrebné, ale v žiadnom prípade nie sú vyčerpávajúce. Pomáhajú upozorniť na budúce možnosti, ale môžu takisto minúť kľúčové okamihy alebo zlomové body vo vývoji. Preto je potrebné, aby predvídanie a prognózy tvorili spoločný plán. Zatiaľ čo prognózy poskytujú štruktúrovaný výhľad založený na známych premenných, predvídanie nám umožňuje zvážiť neočakávané zmeny a posuny. Vďaka tomu je ich kombinácia kľúčová pre strategické plánovanie, predovšetkým z dlhodobého hľadiska.
Ktoré faktory ovplyvňujú presnosť vašich predpovedí?
Namiesto hľadania úplnej presnosti je skôr dôležitejšie pochopiť kľúčové faktory a signály, ktoré môžu ovplyvniť budúcnosť. Zameranie sa na tieto faktory nám umožňuje lepšie sa prispôsobovať zmenám, ktoré sa môžu odohrať. Predpovede budú mať vždy obmedzenia v dôsledku nepredvídateľných udalostí alebo zložitých interakcií, takže je dôležité zostať flexibilný a nefixovať sa na konkrétny výsledok.
Prečo sú tieto predpovede pre spoločnosti dôležité?
Ľudia majú vrodenú potrebu istoty, najmä v neistých časoch. Predikčné modely pomáhajú uspokojiť túto potrebu tým, že ponúkajú štruktúrovaný pohľad na to, čo sa môže stať. Aj keď tieto modely môžu poskytnúť určitý komfort, nie sú neomylné. Presnosť týchto nástrojov často zatieňuje ich hlavnú funkciu – pomôcť nám cítiť trochu viac kontroly nad neistou budúcnosťou. Je dôležité uvedomiť si, že modely slúžia skôr ako psychologické uistenie než zaručený plán.
Venujú sa dlhodobým predpovediam len veľké podniky, alebo sú dôležitým nástrojom aj pre stredné, prípadne malé firmy?
Výhody rozmýšlania o budúcnosti platia všade, od veľkých korporácií až po malé podniky. V skutočnosti menšie spoločnosti často ťažia z predvídavosti ešte viac, pretože ich agilnosť im umožňuje rýchlejšie sa prispôsobiť zmenám na trhu. Včasná identifikácia potenciálnych výziev dáva týmto podnikom náskok, pokiaľ ide o plánovanie a reagovanie na zmeny.
Hovoríte, že by sme si nemali zamieňať preferované výsledky s pravdepodobnými. Ako môže podnikateľ naozaj správne odlíšiť scenáre, ktoré by si želal, aby sa stali, od tých, ktoré sa splnia?
Pri plánovaní budúcnosti je nevyhnutné skúmať „hodnoverné“ a nielen „pravdepodobné“. Firmy často robia tú chybu, že sa zameriavajú iba na pravdepodobné výsledky, ktoré zodpovedajú ich očakávaniam, ale vývoj v reálnom svete je len zriedka tak predvídateľný. Po zvážení celého radu pravdepodobných budúcností sa môžu organizácie pripraviť na žiaduce aj menej žiaduce scenáre, vďaka čomu budú odolnejšie a budú lepšie zvládať neistotu.
Mali by sa podnikatelia špeciálne venovať najnebezpečnejším scenárom, ktoré môžu najviac ohroziť fungovanie ich firiem?
V podnikovom svete je alokácia zdrojov neustálym záujmom – finančným aj ľudským. Má zmysel zamerať sa najskôr na najväčšie riziká a príležitosti, ale je tiež dôležité venovať pozornosť signálom, ktoré sa nemusia zdať okamžite naliehavé, ale môžu mať dlhodobé následky. Bohužiaľ, dlhodobé myslenie sa často odsúva na vedľajšiu koľaj v prospech bezprostrednejších obáv, čo môže viesť k tomu, že včasné varovania sa prehliadnu, ako je to bežné v mnohých organizáciách. Vo firemnom prostredí môžu niekedy ostať dlhodobé signály nepovšimnuté. Takže vo všetkých organizáciách môžu nastať prípady, keď vrcholový manažment nereaguje na dôležité predpovede. Každá firma často uvažuje nad okamžitými prioritami, ako aj dlhodobými faktormi. Niekedy sa však včasným signálom nedostane potrebnej pozornosti, až kým bezprostredne nevplývajú na firmu a neohrozujú ju.
Ako vidíte budúcnosť ľudstva z hľadiska technológie, najmä umelej inteligencie?
AI a ďalšie pokročilé technológie budú v našom svete naďalej spôsobovať revolúciu. Potenciál umelej všeobecnej inteligencie (AGI) by mohol radikálne zmeniť priemyselné odvetvia, rozhodovacie procesy a ľudské schopnosti. Tento vývoj však prinesie aj významné etické a spoločenské výzvy, keďže si musíme byť istí, že umelá inteligencia sa bude používať zodpovedne a inkluzívne.
Bude mať AI zásadný vplyv na produktivitu a pracovnú silu?
AI nepochybne zvýši produktivitu, najmä automatizáciou rutinných úloh, a umožní rýchlejšie rozhodovanie, ktoré bude založené na dátach. Hoci sa tým zvýši efektívnosť, bude si to stále vyžadovať aj veľký posun v zručnostiach pracovníkov. Príprava na tento prechod, najmä prostredníctvom iniciatív a školení zameraných na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie, je kľúčová. Zabezpečí sa tak, že pracovníci nebudú prepustení, ale budú mať možnosť pracovať ďalej popri týchto technológiách.
Nahradí AI v budúcnosti kreatívnych profesionálov, alebo ostane naďalej len efektívnym nástrojom?
Umelá inteligencia bude slúžiť ako výkonný nástroj pre kreatívnych profesionálov, ktorý skôr rozšíri ich schopnosti, ako by ich mal úplne nahradiť. Zatiaľ čo AI môže pomáhať pri automatizácii určitých kreatívnych úloh, ako je napríklad prichádzanie s novými nápadmi alebo optimalizácia procesov, jedinečné ľudské prvky kreativity, ako je intuícia a emočné vnímanie, zostanú nenahraditeľné.
Príde nejaká nová technológia, ktorá pomôže našej civilizácii prekonať následky klimatických zmien?
Riešenia založené na umelej inteligencii už preukázali svoj potenciál, pričom niekoľko takýchto projektov nedávno získalo Nobelovu cenu za svoj prínos v oblasti environmentálnej vedy. Hoci technológie budú hrať pri riešení klimatických zmien kľúčovú úlohu, nie sú všeliekom. Bez výrazných zmien v správaní ľudí nepomôžu ani tie najpokročilejšie technológie. Bohužiaľ, bude možno potrebná až takmer katastrofická udalosť, ktorá pomôže naštartovať potrebné zmeny v našom správaní.
Daria Krivonos
CEO
Copenhagen Institute
for Futures Studies
Daria je generálnou riaditeľkou Kodanského inštitútu pre štúdium budúcnosti (Copenhagen Institute for Futures Studies). V tejto pozícii sa spája jej zvedavosť v oblasti celosvetového diania s analýzou trendov a scenárov pri hľadaní budúceho vývoja, vzájomnej prepojenosti a možných dôsledkov pre spoločnosť a podnikanie. Daria získala skúsenosti na pozícii hlavnej ekonómky a vedúcej riadenia podnikových rizík v spoločnosti Maersk. Je spoluautorkou správ týkajúcich sa napríklad geopolitiky, budúcnosti globálneho obchodu, transformácie dôvery a udržateľnosti.